cardinal_header.jpg

previous.gif

next.gif

Archbishop James Charles Cardinal McGuigan

Date of Birth

26 Nov 1894

 

Appointed by Rome

22 Dec 1934

 

Installed as

6th Archbishop

20 Mar 1935

 

Created Cardinal

18 Feb 1946

 

Resigned as Ordinary

18 Feb 1961


Resigned as Archbishop

30 Mar 1971


Date of Death

8 Apr 1974

 

 

mcguigan.jpg

James Charles McGuigan was born in Hunter River, Prince Edward Island on November 26, 1894. He studied Philosophy, Theology and Canon Law at Laval University and Grand Seminary in Quebec, and was ordained on May 26, 1918 in Rustico, P.E.I. Father McGuigan served as a professor at St. Dunstan's University, Charlottetown for one year before becoming Secretary in 1919 to Bishop Henry J. O'Leary of Charlottetown, later Archbishop of Edmonton. Father McGuigan held the positions of Vice-Chancellor, Vicar General, Rector of St. Joseph's Seminary and St. Joseph's Cathedral while in Edmonton. He also earned his post-graduate degree in Canon Law in 1927.

 

On January 31, 1930, Father McGuigan was appointed Archbishop of Regina, Saskatchewan, and was consecrated by Abp. Henry J. O'Leary of Edmonton on May l5, 1930 in Edmonton. During his five years there, Archbishop McGuigan reduced the diocesan debt and created numerous Catholic institutions.

 

Archbishop McGuigan was appointed to the See of Toronto on December 22, 1934. After eight years, the diocesan debt had been reduced by half. Successful campaigns for St. Augustine's Seminary, Catholic charities, High Schools, and diocesan expansion were conducted. After World War II, Toronto was flooded with immigrants and many national parishes were created and staffed with ethnic priests.

 

On February 18, 1946, Pope Pius XII raised Archbishop McGuigan to the Sacred College of Cardinals, with his titular church being Santa Maria del Popolo in Rome. In the process, Cardinal McGuigan became Canada's first English-speaking Cardinal. There were many changes during Cardinal McGuigan's time, including the creation of the diocese of St. Catharines from the Toronto Archdiocese section located in the Niagara Peninsula. Cardinal McGuigan's labours took their toll and in 1961, Archbishop Philip Pocock was named Co-adjutor Archbishop to assist His Eminence in the administration of the Archdiocese. Cardinal McGuigan resigned as Archbishop on March 30, 1971 and died on April 8, 1974. He is interred in the burial ground at St. Augustine's Seminary.

PH 09/05P

Photograph of Archbishop McGuigan by G. Felici, Rome, Italy [ca. 1946].